Kilo múky či kilo cukru a k tomu úsmev

Je už dlhoročnou tradíciou, že Bratislavská arcidiecézna charita organizuje na jeseň v spolupráci s reťazcom Tesco Vianočnú potravinovú zbierku. Na celom Slovensku môžu zákazníci pri svojom nákupe kúpiť a darovať trvanlivé potraviny či drogériu, a tak pomôcť ľuďom zmierniť ich ťažkú životnú situáciu. Po tretíkrát sme sa aj my zapojili do zbierky v obchodnom dome Tesco na Kamennom námestí v Bratislave, kde naši dobrovoľníci tri dni pomáhali s organizáciou zbierky a Doma u Kapucínov tak vyzbierala vyše tonu potravín a drogérie.

A čo o zbierke povedali samotní dobrovoľníci?

„Tesco zbierka v tomto čase bola výzvou a pre mnohých nepredstaviteľnou akciou. Pre mňa osobne bola veľkou radosťou, prejavom solidarity, pomoci a videnia, že existujú aj ľudia, ktorí potrebujú v tejto situácii viac, ako mám ja. A v neposlednom rade sme s dobrovoľníkmi vytvorili príjemnú komunitnú atmosféru, čo bolo pre mňa veľmi obohacujúce.

Počas zbierky ma dojalo viac vecí. Štandardne prispievali ľudia, ktorí sami majú málo. Dôchodcovia, ľudia bez domova, ľudia, na ktorých bolo vidieť, že by sami potrebovali pomoc. To, akým spôsobom darovali, bolo tiež nádherné. Kilo múky, kilo cukru, zopár sladkostí a koľko sa nám podarilo toho vyzbierať!

Na dobrovoľníkoch bolo vidieť, že korona im zobrala ich obľúbené činnosti. Dobrovoľníčka, ktorá pomáha v sklade, s radosťou naskladňovala potraviny do škatúľ. Dobrovoľník, ktorý nemôže rozprávať s ľuďmi tak, ako by chcel, rozdal polovicu našich letákov za dve hodiny. Dobrovoľník, ktorý má marketingového ducha, obehal celé poschodie Tesca, kde sú iné obchody a predavačky ani netušili, že nejaká Tesco zbierka je. Dobrovoľník, ktorý má talent na to, ako robiť veci lepšie, hneď prišiel a usporiadal naše miesto tak, aby bolo príťažlivejšie a ľudia si nás všimli. Ochota každého dobrovoľníka prísť aj v tejto situácii, dodržiavať opatrenia a zároveň sa prihovárať ľuďom a hovoriť im o zbierke, o pomoci pre našu organizáciu. Chalani, ktorí pomohli naskladniť tovar, previezť ho a vyložiť v sklade v neskorej večernej hodine.

Bolo nádherné pozorovať túto komunitu darcov a dobrovoľníkov a vedieť, že to robíme pre ľudí v núdzi. Ako fundraiser som koordinovala túto zbierku, no mám pocit, že mojou úlohou bolo iba pozorovať to všetko a ďakovať, že môžeme byť na akcii osobne účastní, prihovárať sa ľuďom, poďakovať im a spojiť sa pre Dobro aj v týchto dňoch.“ Angie 

„K zbierke Tesco sa môžem vyjadriť jedine kladne. Bol to veľmi príjemne strávený čas v kolektíve aktívnych ľudí, ktorí sa neboja postaviť pred náhliace sa davy nakupujúcich a bojovať tak za zlepšenie životnej situácie ľudí v núdzi. Šírenie osvety v tejto záležitosti je kľúčové, keďže mnohí o našej zbierke ešte nepočuli. Táto činnosť ma veľmi bavila a potešil ma každý jeden úsmev, ktorí nám ľudia opätovali.“ Tomáš

„Do zbierky som sa zapojila prvýkrát, zatiaľ som podobnú skúsenosť nemala a síce som sa najprv bála, ako budú ľudia reagovať a ako sa im prihovoriť, nakoniec som mala veľmi dobrý pocit. Aj z toho, ako ste nás vy z Doma u Kapucínov srdečne prijali a aj z ľudí, pretože ich bolo naozaj veľa ochotných sa zapojiť a niečo darovať. A mnohokrát to boli práve ľudia, ktorých som uvažovala, či vôbec oslovím... čiže som si v praxi vyskúšala, ako môže prvý dojem pomýliť... Takže to bola pre mňa veľmi zaujímavá skúsenosť a som rada, že som sa zúčastnila.“ BarboraPodeľte sa s ostatnými o tento článok:

Facebook

Najnovšie

ĎAKUJEME ZA VAŠE 2%

Čítať viac

Vianoce 2023

Prajeme vám...

Čítať viac